Typy portů
Porty rozumíme fyzická rozhraní, které umožňují přenos dat mezi routery či jinými síťovými prvky. Každý router je vybaven různými typy a počty portů na základě svého účelu v síti. Kromě dnes běžných ethernet portů různých rychlostí disponují některé routery i jinými tzv. legacy porty pro možnou návaznost na stále ještě provozované SDH/PDH, ATM a jiné typy sítí.
RIB / FIB tabulka
RIB je interní databáze routeru v jeho tzv. control plane. Tato tabulka obsahuje všechny routing/forwarding informace k remote destinacím, které router obdrží svých sousedů. Po kalkulaci nejlepších tzv. Next-Hopů pro každou z destinací se redukovaná informace zapíše do FIB ve forwarding plane routerů. Dle toho pak router provádí vlastní směrování paketů. Velikost RIB/FIB je důležitým parametrem při výběru routeru pro definovanou pozici v síti.
Fyzické provedení
Dnešní routery se dle účelu v síti vyrábějí v různých provedeních. Od jednoduchých neredundantních 1U pizza boxů až po modulární chassis s úplnou redundancí nejen pasivních komponent (chlazení a napájení), ale i řídicích a switchovacích modulů.
Propustnost
Schopnost routeru směrovat množství paketů za daný čas. Dnešní moderní router by měl poskytnout tzv. line rate propustnost na všech svých portech, a to pro pakety o minimální velikosti 250B.
Virtualizace sítě
Do výběru routeru zasahuje kromě L3 kapability také potřeba nasazení dalších funkcionalit, jako je QinQ, MPLS, segment routing, časová synchronizace, H-QoS, mcast routing a další. Tyto nadstavbové funkcionality souvisí s nutností virtualizace sítě a poskytováním různých p-2-p, p-2-mp, mp-2-mp L2/L3 VPN služeb.